Tudom, beugratós a cím, de aki vérbeli krémmániás, az tudja, hogy annak ellenére, hogy még a főképet is összetrollkodtam egy macskával, most nem cuki cicás krémekről lesz szó, hanem olyan olcsó és jó krémekről, amikkel nagyon jól át lehet vészelni a telet! Mesélem, hogy miért.... :)

Mik azok a Cica-krémek?
A Cica krémekről [ejtsd: sziká] összességében elmondható, hogy alapvetően hámképződést serkentő, az egészséges epidermisz helyreállását segítő krémekről van szó, amik egyrészt felgyorsítják az irritált, hámló, kisebb bőrgyógyászati beavatkozásokkal kezelt bőr megújulását, másrészt pedig védőréteget képeznek a bőr felszínén, így megvédik a sérült területet.
És hogy kiknek is jók ezek a krémek? Már többször írtuk, hogy ha a bőrt irritáció éri, akkor sérül a külső védőrétege, emiatt az ideálisnál több víz párolog el, aminek következtében bőrünk száraz, vízhiányos lesz. Ez ellen egyrészt jól lehet küzdeni különféle vízmegkötő hatású összetevőkkel, másrészt pedig az irritáció csökkentésével is nagyon szépen vissza lehet terelgetni a bőrt a helyes működéshez, vagyis a Cica krémekre bátran tekinthetünk úgy, mint működő, és kedvező árú, illatanyagmentes alapkrémekre száraz, irritált bőrre! Nem véletlen, hogy már évek a Cicaplast Baume B5 a téli arcápolási rutinom egyik alappillére. :)
A KM 3 legnépszerűbb Cica-krémének rövid elemzése
A Cica krémek hatása három dolgon alapszik: egyrészt antibakteriális, gyulladáscsökkentő és kollagénszintézist serkentő hatású összetevőik révén elősegítik a gyorsabb sebgyógyulást, másrészt pedig olyan összetevőket tartalmaznak, melyek képesek védőréteget képezni a bőrön, mellyel a további negatív behatások elkerülését segítik, harmadrészt pedig hidratáló hatásuk révén segítenek visszaállítani a bőr normál vízháztartását. Mivel a céljuk az irritáció elkerülése, ezért soha nem tartalmaznak alkoholt és/vagy illatanyagot, és mivel a lényegre törekednek, ezért feltűnően rövid összetevőlistákkal bírnak, amivel ti nem tudom hogy vagytok, de én személy szerint egyértelműen jobban preferálom őket.
A La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 első összetevője a víz, nem is akármilyen, hanem La-Roche Posay termálvíz, ami antioxidáns hatású szelénben kifejezetten gazdag. A Cicaplast ezen kívül 5 féle emolliens hatású összetevőt is tartalmaz, melyek segítik a krém könnyű kenhetőségét, köztük pedig vannak egyéb extra tulajdonságokkal bírók is, így például a tristearin, ami a bőr lipdrétegének helyreállításában segít, a 3. helyen trónoló dimethicone pedig egy szilikonféle, mely a bőrre kenve védőréteget (protective barrier) képez. A termékben találunk még különféle vízmegkötőket is - vagyis olyan összetevőket, amik magukhoz vonzzák a vizet, és segítenek azt a bőrben tartani -, így például az összetevőlista 4. helyén található glicerint, ami dr. Bailey egyik kedvenc vízmegkötő összetevője. A krém nevében is szereplő nyugtató, gyógyító és gyulladásgátló hatású panthenolból a Cicaplast 5%-ot tartalmaz, de szuper összetevő még benne a gotu kolából kivont, antibakteriális és sebgyógyító hatású madecassoside és az antivirális hatású zinc gluconate is. (Krémmániás értékelés: 51 vélemény / 4,45 csillag)
A Bioderma Cicabio Krém azoknak lehet jó választás, akik nem tudnak megbékélni a Cicaplasttal a szilikontartalma miatt, ebbe ugyanis a szilikonok természetes alternatívájaként gyakran használt, pálmaolajból származó ethylhexyl palmitate került mint védőréteget képző összetevő, a Cicabio már csak emiatt is könnyedebb érzetű és könnyebben kenhető, mint a Cicaplast. Bár van benne egy kellemetlen bőrérzetet enyhítő peptidféle (acetyl dipeptide-1 cetyl ester), viszont a Beautypedia szerint nem tartalmaz annyi nyugtató hatású összetevőt, mint amennyit egy igazán égő, viszketően száraz bőr azonnali megnyugtatása igényelne, inkább az enyhébb esetekre és a bőr karbantartására alkalmas. Ebben egyénként réz-szulfát és cinkszulfát felel a krém antibakteriális hatásáért, az LRP madecassoside-hoz hasonlóan a gotu kolából kivont asiaticoside, asiatic acid és a madecassic acid összetevők pedig a sebgyógyító és némi antioxidáns hatásért. A krém javára legyen írva, hogy hidratáló összetevők elég impozánsak - például glicerin mellett tartalmaz hialuronsavat (ami saját súlyának akár az 1000-szeresét képes vízben megkötni) és különféle cukorféléket is (xylitol, rhamnose), amik szuper összetevők vízhiányos bőrre. (Krémmániás értékelés: 66 vélemény / 4,58 csillag)
Az Avene Cicaflate Krém rövidke, összesen 16 elemből álló összetevőlistája első helyén víz áll, és az LRP-hez hasonlóan nem sima vizet, hanem (Avene) termálvizet tartalmaz, ami egy szilícium-dioxidban és nyomelemekben gazdag, nyugtató hatású termálvíz. A Biodermához hasonlóan ebben a krémben is réz-szulfát és cinkszulfát felel a krém antibakteriális hatásáért, a krém által képzett védőréteget elsősorban méhviasz és ásványi olaj biztosítja - ez utóbbinak egyébként van hidratáló és némi sebgyógyító hatása is. Összetevőlista felől megközelítve a 3 közül ezt mondanám talán a legkevésbé érdekesnek, bár úgy tűnik, hogy a feladatát így is tökéletesen ellátja, eddig csupa lelkes vélemény érkezett csak rá: szépen gyógyítja a bőrt, csökkenti a szárazságot, és többeknek még különféle eredetű hegek kezelésére is bevált, jobban mint a Cicaplast. (Krémmániás értékelés: 14 vélemény / 4,93 csillag)
Összességében: A Cica krémek bár nem kifejezetten dúskálnak antioxidánsokban vagy sejtkommunikáló összetevőkben, de a kiszáradt bőr alapvető igényeit nagyon jól kezelik, ezért kúraszerűen, esti krémként használva jó szolgálatot tehetnek a téli időszakban. További Cica-krémeket ide kattintva találtok.
Ti próbáltatok már Cica krémeket? Szeretitek őket?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése