A mindennapos hajápolás, a megfelelő készítmények kiválasztása szempontjából fontos, hogy tisztában legyünk vele, a hajszálak porozitása szempontjából milyen típusú a hajunk.
Mit jelent a haj porozitása?
A hajporozitás 3 alaptípusa
Három kategóriába sorolható e tekitnetben a haj, melynek állapota is befolyásolhatja a porozitást.
Alacsony porozitású haj: Az egyenes haj a legkevésbé porózus, az egészséges hajszálak esetén a kutikula pikkelyei szorosan érintkeznek egymással, minimalizálva a nedvességfelvevő- és veszítő képességet. A haj fényes, puha, ám könnyen képződhetnek lerakódások a haj felületén.
Közepes porozitású hajnak számít alapvetően a hullámos haj, melynél már kevésbé záródnak jól ezek a kutikulasejtek.
Minél göndörebb a haj, annál inkább válik porózusabbá a felülete, és lesz magas porozitású, amikor a vízfelvevő, -és veszítő képessége is nagyobb a hajszálaknak.
Mindezt természetesen erősen befolyásolja a hajszálak állapota is. Mint tudjuk, a roncsolódott, igénybe vett (festett, szőkített, formázott, időjárás által megviselt) haj esetén gond lehet e kutikulasejtek illeszkedésével is, a haj porózusabbá válhat. Száraz, durva tapintású, könnyen szöszösödik, a hajápoló termékeket gyorsan magukba cuppantják a hajszálak.
A hétköznapokban ezt észrevehetjük, ha úgy tapasztaljuk, a hajunk kifejezetten lassan szárad, illetve hajmosáskor villámgyorsan átnedvesedik.
Hajápolás a haj porozitása szempontjából
Az alacsony porozitású hajra vízbázisú hajápolókat érdemes használni, a hajolajak és más, olajbázisú készítményekre nincs igazán szüksége. Ellenben a lerakódások miatt hasznos, ha 1-2 hetente mélytisztító készítményt használunk.
Minél porózusabb a haj, annál inkább igényli a keratinos készítményeket, a hajápoló olajakat, hővédő nélkül pedig inkább neki se álljunk a hajszárításnak, hajformázásnak. A hajsluggingot is érdemes lehet kipróbálni, ha magas porozitású a hajunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése