BLOGKERESŐ

2011. január 27., csütörtök

Az orvosi kémiai hámlasztás

A hámlasztás téma zárásaként Dr. Kolat Zsuzsa bőrgyógyászt kértem meg arra, hogy írjon a Krémmánián arról, hogy milyen típusú hámlasztásokat végez a bőrgyógyász, melyik kinek ajánlott és melyiktől milyen eredményeket várhatunk. Még mielőtt belevágnánk a témába, néhány szó a doktornőről:

Dr. Kolat Zsuzsa bőrgyógyász, kozmetológus és lézerspecialist, aki több mint 25 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik. Jelenleg a Budán található Alfa-Med Egészségközpont és Lézerklinika bőrgyógyásza. Íme a doktornő írása:


A kémiai hámlasztás alkalmával olyan kémiai anyagot viszünk fel a bőrre, ami elsimítja a bőr egyenetlenségeit, és eltávolítja a bőr legkülső, károsodott rétegét, ezt követően természetes, fiatalos és simább lesz a bőr. A használt kémiai anyagról nevezzük el a hámlasztási formákat. Ha a beavatkozás alfahidroxisavval történik, akkor AHA hámlasztásról, ha triklórecetsavval , akkor TCA hámlasztásról, ha fenollal, akkor fenolos hámlasztásról beszélünk.

Kiknek ajánljuk a kémiai hámlasztást?
A kémiai hámlasztást azoknak ajánljuk, akiknek bőre egyenetlen felszínű, ráncok jelentek meg rajta , vagy egyenetlenül pigmentált, a napfény károsodás jelei láthatók rajta. Minden páciens esetében személyes konzultáció szükséges annak megítélésére, hogy milyen típusú hámlasztás látszik optimálisnak.

Hogyan választjuk ki az optimális hámlasztási módot?

Az alfahidroxisavak (AHA) ( glikolsav, tejsav, ,gyümölcssavak) a leggyengébb hámlasztó szerek.Ezeket a legfelületesebb beavatkozásokra használjuk. Az ezzel végzett hámlasztás simább, ragyogóbb arcbőrt eredményez úgy, hogy a beavatkozás után rögtön végezhetjük a mindennapi tevékenységünket. Az AHA hámlasztás simítja a felületesebb ráncokat, javítja a kiszáradt, egyenetlen bőrt, halványítja a pigment foltokat. Ezeket a felületes hatású savakat különböző koncentrációkban alkalmazzuk heti, kétheti vagy havi rendszerességgel. A hámlasztást többször kell ismételni a kívánt hatás eléréséhez.

A triklorecetsavat többféle töménységben alkalmazhatjuk. A 15%-os koncentráció felületes hámlasztásnak számít, a 35%-os középmélységűnek. A 45-50%-os koncentrációval mély hámlasztást végzünk. Azoknak ajánljuk, akik felületes ráncaiktól, vagy pigment foltjaiktól szeretnének megszabadulni, az öregségi foltokat és a felületi egyenetlenségeket kívánják eltűntetni. A kívánt eredmény eléréséhez a hámlasztást ismételni kell. A középmélységű kémiai hámlasztás (35% TCA) után 3-5 napos otthoni gyógyulási idő szükséges. 45-50%-os TCA val mély hámlasztást tudunk elérnei, melyre a bőr simább, feszesebb lesz. Ennek a kezelésnek a gyógyulási ideje 7-10 nap. A TCA hámlasztás után több hónapig javasolt napfényvédő használata, hogy az új bőrt védjük a káros sugárzástól.

A fenol a legerősebb kémiai hámlasztószer, és a legmélyebb típusú orvosi hámlasztásra használjuk. Szemkörüli és szájkörüli ráncok eltűntetésére, pigment foltokra is alkalmas. A szemkörüli ráncok esetében azoknak ajánljuk, akik nem akarnak műtétet (szemhéjplasztikát). A szájkörüli ráncok elsimításának egyik legjobb hatásfokú műtét nélküli megoldása. Javasoljuk az erősen napfénykárosodott bőrre is a rákmegelőző bőrtünetek eltávolítására. Fenolos kezelés után a bőr színe világosabb maradhat. A kezelést követően mindig napfényvédőt kell használni. Az eljárás szívbetegségben ellenjavallt.

Mind a TCA mind a fenolos hámlasztás esetén otthoni előkészítő kezelés javasolt. A koncentrációtól függően felületes és középmélységű hámlasztás is lehetséges. Mindhárom fajta hámlasztásra igaz az, hogy:
  • Használható arcra, nyakra, dekoltázsra és egyéb testtájakra
  • A beavatkozás 10-15 percig tart
  • Az elért eredmény fenntartásához a beavatkozás időnként ismétlendő
  • Napfényvédő használata javasolt (minél erőteljesebb a hámlasztás, annál inkább, de a napfényvédő amúgy is mindig javasolt hámlasztás nélkül is :) - apolka)
A különféle hámlasztó eljárások összehasonlítása:

Hámlasztás típusaAHASzalicilsavTCA alacsony koncentrációTCA magas koncentrációFenol
Felületes ráncokMérsékelt javulásKevés javulásKevés javulásMérsékelt javulásJó hatású
PattanásJó hatásúJó hatásúKevés javulásKevés javulásJó hatású
Pattanás utáni hegekMérsékelt javulásKevés javulásKevés javulásJó hatásúJó hatású
Mély ráncokKevés javulásKevés javulásKevés javulásMérsékelt javulásJó hatású
Öregségi foltokMérsékelt javulásMérsékelt javulásMérsékelt javulásJó hatásúJó hatású
Hatástartam1 - 3 hónap1 - 3 hónap3 - 6 hónapÉv+Év+
RizikóAlacsonyAlacsonyKözepesMagasMagas
Gyógyulási időNincs vagy rövidNincs vagy rövidÁltalában rövidHosszúHosszú

Bőrgyógyász, kozmetológus

2011. január 23., vasárnap

Kémiai hámlasztás otthon - az alapok

Valahogy talán kevésbé elterjedtek és ismertek, mint a fizikai bőrradírok, pedig szerintem az otthoni kémiai hámlasztók szuper dolgok, amit mindenkinek érdemes kipróbálni. Legyen az egyenetlen bőrfelszín, pigment foltok, pattanások, vízhiány, vagy öregedő, fakó arcbőr, a kémiai hámlasztók segíteni fognak. Valószínűleg. :) 



Update: Ez a poszt eredetileg 2011 januárban íródott, és 2017 áprilisban frissült.



2011. január 17., hétfő

Paula Begoun, Paula's Choice és a Beautypedia



Magyarországon azt hiszem nem annyira ismert ki is Paula Begoun és mi az a Beautypedia meg a Paula's Choise, pedig több okból is érdemes megismerkedni a névvel.

Szóval ki az a Paula Begoun? Több mint 25 évvel ezelőtt Paula Begoun sminkesként és parfümériákban dolgozó eladóként kezdte a karrierjét. Ami megkülönböztette Paulát a többiektől, az az volt, hogy nem volt hajlandó az üres marketing szövegek terjesztésére, zavarta, ha azt kellett mondania, hogy egy hidratáló megszünteti a ráncokat, vagy egy tonik eltünteti a pórusokat. Egyéni nézeteinek köszönhetően hamarosan elkezdett szerepelni a helyi tévében, majd megírta első könyvét, a "A kék szemfestéket be kéne tiltani" címmel (Blue Eyeshadow Should Be Illegal). Ezt követte hamarosan egy következő könyv a "Ne idulj el nélkülem a parfümériába" (Don't Go to the Cosmetics Counter Without Me) című, mely egy igazi bestseller lett, és Paulát híressé tette egész Amerikában.

Ez utóbbi könyvében Paula konkréten kielemzi a piacon kapható termékeket, és elmondja, hogy melyik mire képes a benne lévő összetevők alapján. Ami Paulának hitelt ad, az az, hogy a véleményét mindig a tudományos kutatásokra, a bőrgyógyászati folyóiratokban megjelent cikkekre alapozza. Paula Bougon kozmetikai összetevő szótára az egyik első volt azok között, ami az érdeklődő, tudatos vásárlóknak próbálta lehetővé tenni, hogy megértsék mi is van a krémekben. Az összetevők leírásánál mindig megtalálhatjuk a hivatkozásokat a megfelelő tudományos cikkekre. Lényegében a könyv online változata a Beautypedia, egy hatalmas kozmetikai adatbázi az Amerikában kapható kozmetikumokról Paula Begoun és csapata véleményével. A Beautypedia nem ingyenes, néhány dolláros havi díjjal lehet előfizetni rá. Év elejei jó hír azonban, hogy januárban és februárban ingyenes az oldal! Sajnos Amerikában és Európában sok termék különböző, de ezzel együtt is érdemes egy kicsit olvasgatni és tanulni. Például ha bánkódunk, hogy miért nincsen pénzünk olyan luxus termékekre mint a La Prairie, akkor érdemes néhány La Prairie elemzést elolvasnunk a Beautypédián, és valószínűleg némileg megvigasztalódunk. :)

És végül innen már könnyű kitalálni, hogy mi is a Paula's Choice. A Paula Begoun átlal alapított kozmetikai márka, amit Magyarországon is könnyen beszerezhetünk internetes rendeléssel. Megnézve a márka összetevő listáit, általában remek ár-érték arányt képviselnek, illat és színezék mentesek, érdemes a márkára gondolni, amikor krémet keresünk.

2011. január 12., szerda

A bőrradírok



A fizikai bőrradírok népszerűségük ellenére nem minden bőrre valók. Én évekig használtam minden féle bőrradírt mondván, hogy zsíros, pattanásos bőrre elvileg ajánlott, viszont soha nem használt semmit, inkább csak ártott. Szóval fontos tudni, hogy az általános tévhit ellenére a bőrradírok nem mindenkinek ajánlottak, és sokszor többet ártanak, mint használnak. Ne használjunk bőrradírt, ha a bőrünk érzékeny, pattanásos (különösen gyulladt pattanások esetén mindenképp kerülendő), rozaceás vagy pedig nagyon száraz. Ha a bőrünk nem érzékeny, nem száraz, zsíros, mitesszeres, de nem pattanásos, akkor a fizikai bőrradír jó választás lehet.
Hogy konkrétan melyik bőrradír a jó választás? Sajnos még nincs sok vélemény különböző bőrradírokról a krémmánián, így konkrét terméket most még nem tudok javasolni, viszont tudni érdemes a következőket:
  • A természetes bőrradírozó anyagok (sárgabarackmag, vagy dióhéj őrlemény például) szabálytalan alakúk, így durvábbak, mint a mesterséges társaik. A nem szabályos részecskék felsérthetik a bőrt, így ezeket csak gyengéden érdemes masszírozni, és csak ellenálló bőrön célszerű használni. A világ egyik legnépszerűbb bőrradírja a St Ives Sárgabarackos radírja természetes őrleményeket használ, bánjunk vele óvatosan. :)
  • A leggyakoribb mesterséges radírozó anyag a polyethylene, ami egy műanyag féle. A mesterséges műanyag részecskék teljesen szabályos köröcskék, így a polyethylen-es bőrradírok általában finomabbak mint a természetes őrleményt tartalmazók. Polyethylen-t tartalmaznak például a Clinique bőrradírok.
  • Ha spórolni szeretnénk valamin, akkor a fizikai bőrradír az, amin lehet. Magunknak is könnyen készíthetünk olcsó és jó bőrradírt közönséges, finomra őrölt kristálycukorból. A tenyerünkbe rakjunk egy kiskanál cukrot, adjunk hozzá egy picit a gyengéd arclemosónkból és egy-két csepp vizet és kész is a fizikai bőrradír (persze keverjük össze mindezt). A finomra őrölt kristálycukor gyengéd, biztonságos és vízzel könnyen leöblíthető, így teljesen jó bőrradír készíthető belőle. :)
Mindenkinek jó bőrradírozást, és ha használsz bőrradírt, mondd el, hogy vált be a Krémmánián!

2011. január 9., vasárnap

Exfoliálás – Mi az, mivel, hogyan?



Bőrünk legfelső rétege (stratum corneum) leginkább elhalt, kilapult hámsejtekből áll, melyek folyamatosan hámlanak le, hogy utat engedjenek a bőr mélyebb rétegeiből jövő újabb sejteknek. A bőrünk felső rétege, az epdiermis 3-5 hetente természetes módon megújul. Ezt a folyamatot gyorsítják a különféle hámlasztók. Mivel a bőr felső rétegének állapota határozza meg a bőr üdeségét, frissességét, ezért bőrtípusunknak megfelelő hámlasztással (exfoliálás) rövid idő alatt látványos eredményt érhetünk el. Ráadásul a megfelelően hámlasztott bőrbe a hidratáló krémek és a szérumok is jobban felszívódnak, így krémeink hatását is megnövelhetjük a rendszeres exfoliálással. Szinte minden bőrápolási rutinba célszerű valamilyen formában hámlasztást bele iktatni akár a napi rutinba, akár heti egyszer-kétszer használt kiegészítésként. A hámlasztóknak két nagy csoportja van:
  • Fizikai bőrradírok, melyek mechanikus úton, kvázi „ledörzsölik” az elhalt hámsejteket. A fizikai radírokon belül is vannak egész finomak, melyeket akár minden napra is használhatunk, és erőteljesebbek, melyeket heti 1-2 -szer ajánlott használni.
  • Kémiai hámlasztók, melyek kémiai úton hámlasztják az elhalt hámsejteket. Az otthon használatos kémiai hámlasztók leggyakrabban AHA vagy BHA savakat tartalmaznak, és erősségüktől függően különböző gyakorisággal célszerű őket használni. A bőrgyógyász AHA, TCA vagy fenolos hámlasztást végez, mely lehet felületes, közepesmélységű vagy mélyhámlasztás.
Ha jól hámlasztunk, akkor látványos javulást érhetünk el rövid idő alatt. Viszont ne legyünk túlságosan türelmetlenek, ne akarjunk túl sokat, mert akkor könnyen a túlhámlasztás hibájába esünk, amit a híres amerikai bőrgyógyász, dr. Leslie Baumann az 5 legnagyobb bőrápolási bűn között említ. A túlhámlasztott bőr irritált, hámlik, piros, repedezett. Ha ilyet tapasztalunk, mindenképpen ritkítsuk az alkalmakat és/vagy váltsunk át egy gyengédebb fajta hámlasztóra.

A következő írásokban részletesen megnézzük mit is kell tudni a bőrradírokról és a kémiai hámlasztókról. Ha pedig használsz valamilyen hámlasztót, írd le róla a tapasztalatodat a Krémmánián!